Trasa rowerowa Zieleniec Singletrack Glacensis Duszniki Zdrój Orlica Family Bike Park Zieleniec i okolice
Jedna z najładniejszych tras rowerowych MTB jaką jechałem. Szczególnie godna polecenia wiosną i latem. Szczególnie, że Zieleniec słynie z mikroklimatu zbliżonego do tego alpejskiego. Startujemy z Zieleńca, z parkingu przy Family Bike Park Zieleniec, jedziemy do Dusznik-Zdrój i wracamy przez Orlicę granicznikiem do Zieleńca.
Wycieczka MTB na cały dzień
To doskonała trasa na całodniową wycieczkę. Piękne panoramy i widoki gwarantowane. Do tego zabytki i ciekawe miejsca jak np. ruiny skoczni narciarskiej na Jamrozowej Polanie (niedaleko Centralnego Ośrodku Sportu w Dusznikach-Zdroju), Rancho Panderoza czy wieża widokowa na Orlicy.
Jaki rower na trasę?
Sprawny rower MTB. Może być także hardtail. Warto zabrać ze sobą na wszelki wypadek oświetlenie.
Przejechanie trasy w tempie rekreacyjnym zajmuje około 4,5 godziny. Razem z przystankami i przerwą na obiad warto zarezerwować sobie 8 godzin. Pętla ma ok. 41 km i 1180 metrów przewyższenia.
Mapa trasy - plik GPX znajdziesz na dole wpisu
Start z parkingu Family Bike Park Zieleniec
Startujemy z parkingu przed Ski Arena Zieleniec. Najlepiej rozpocząć z parkingu pod wyciągiem Gryglówka.
Kierujemy się asfaltem na północ i na wysokości Baru "Okrąglak" odbijamy lekko w prawo. Mijamy Schronisko PTTK Orlica i dojeżdżamy do Kościoła pw. Świętej Anny.
Kierujemy się trawersem mijając Ośrodek Wczasowy Mieszko i wracamy do asfaltu.
Po około 1,1 km skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż Białego Potoku.
Trasa wzdłuż Białego Potoku
Na krzyżówce z czerwonym Głównym Szklakiem Sudeckim skręcamy w lewo. Jedziemy trawersem do góry.
Tutaj mamy dwie możliwości:
- możemy jechać trawersem do końca. Po dotarciu do asfaltowej drogi skręcamy w prawo i jedziemy do parkingu przy Sołtysiej Kopie i punktu widokowego.
- możemy też skrócić sobie nieco drogę kosztem wypychu po zboczu Sołtysiej Kopy.
Wypych pod Sołtysią Kopą
Singletrack Glacensis
Z parkingu pod Sołtysią Kopą mamy punkt widokowy na Duszniki-Zdrój. To dobre miejsce na pierwszy przystanek. Za chwilę czeka nas jazda trasami Singletrack Glacensis.
Punkt widokowy pod Sołtysią Kopą
Na początek pierwszy odcinek singla Widokowa 1. Ma on długość 778 metrów i 55 metrów spadku wysokości.
Po jego przejechaniu odbijamy w prawo i kontynuujemy czerwonym singlem Sołtysia, który ma 2,4 km długości i 199 metrów spadku.
Nawierzchnia jest wyrównana maszynowo. Poziom trudności jest akceptowalny także dla początkujących.
Poradzi sobie tu każdy. Te trasy do głównie flow traile.
Singiel Sołtysia jest oznaczony jako czerwony zapewne przez większe pochylenie trasy i ostrzejsze zakręty/agrafki
Podjazd i Rancho Panderoza
Była nagroda w postaci zjazdu. Teraz czeka nas dość wymagający powrót ponownie na parking pod Sołtysią Kopą. Przez ten powrót niektórzy odpuszczają przejazd Sołtysią. Warto się jednak skusić. Łąki wokół Rancho Panderoza wynagrodzą wysiłek. Poza tym później pizzka będzie lepiej smakować 😉.
Łąki przy Rancho Panderoza
Dojeżdżamy ponownie do punktu widokowego. Raz jeszcze pokonujemy singla Widokowa 1. Tym razem jednak nie kontynuujemy Sołtysią, a skręcamy w lewo i kontynuujemy singlem Widokowa 2. 1,2 km długości i 71 metrów spadku wysokości.
Zjazd do Duszniki-Zdrój
Przejeżdżając przez las kierujemy się w kierunku starej skoczni narciarskiej. Mijamy Centralny Ośrodek Sportu Duszniki-Zdrój i kierujemy się w stronę miasta.
Stara skocznia narciarska
Dojazd do miasta to głównie szerokie drogi leśne.
Jednak przed samym uzdrowiskiem bicie serca przyspieszy nam zjazd fragmentem czarnego szlaku.
Są tam kamienne schody. Można je zjechać. Można również przez ten fragment spokojnie przeprowadzić rower.
W Dusznikach Zdrój warto wybrać się m.in. do Pijalni Wód Mineralnych i zobaczyć Dworek im. Fryderyka Chopina.
Na jedzenie polecam zatrzymać się w Bistro Paradise na ul. Zielonej 1. Pizzka Sułtan - petarda!
Przerwa na jedzonko.
Warto nabrać sił bo czeka nas najdłuższy podjazd tego dnia.
Droga Ku Szczęściu
Wracamy mijając Pijalnię Wód Mineralnych, Zielony Staw i kierujemy się na podjazd o przewrotnej nazwie - Droga Ku Szczęściu.
Droga Ku Szcześciu - idealna nazwa dla niekończącego się podjazdu 😛
Jedziemy podjazdem aż do asfaltu - Autostrady Sudeckiej. Po dojechaniu do drogi skręcamy w prawo i na wysokości Wapiennego Potoku zatrzymujemy się i przechodzimy na drugą stronę drogi. Czeka nas wypych w górę Wapiennego Potoku do zielonego szlaku i później do Orlicy. Można rzec - prawdziwe enduro. Uważajcie tylko na samochody. Jest tam dość ciasno. Do tego dochodzi zakręt i brak pobocza.
Orlica (1084 m n.p.m.) to najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich i Sudetów Środkowych.
Atrakcja: Wieża widokowa na Orlicy
Wieża widokowa na Orlicy
Z wieży widokowej, która ma łącznie ok. 50 metrów wysokości rozpościera się piękna panorama na Góry Orlickie, Bystrzyckie, Stołowe, Sowie, Bardzkie oraz Masyw Śnieżnika. Tylko korzystać, aby zrobić świetne zdjęcia. Miłośnicy fotografii będą zachwyceni.
Powrót granicznikiem do Zieleńca
Spod wieży widokowej wracamy granicznikiem do Zieleńca. Na szczęście ten granicznik w niczym nie przypomina tego przy zjeżdżaniu ze Śnieżnika więc każdy sobie tutaj poradzi niezależnie od umiejętności.
Nagroda na koniec - Family Bike Park Zieleniec
Teraz nagroda za całodniową wyprawę. Dojeżdżamy do górnych stacji wyciągu Family Bike Park Zieleniec. Wybieramy trasę, którą zjedziemy do parkingu.
Bike Park na stokach gryglówki i nartoramy oferuje 5 tras o zróżnicowanym poziomie.
Zachód słońca = koniec trasy
Rowerowe podsumowanie
Ta trasa to bardzo fajny pomysł na całodniową wycieczkę rowerową. Sam byłem zaskoczony jak atrakcyjna widokowo jest to trasa. Widoki, panoramy, zabytki, ciekawe miejsca, uzdrowisko, Orlica z wieżą widokową i wisienką na torcie - zjazdem przez Family Bike Park Zieleniec.
Okolice Zieleńca doskonale nadają się dla rowerzystów o różnym poziomie zaawansowania, oferując trasy o zróżnicowanym poziomie trudności. Dla tych, którzy nie chcą przywozić własnego sprzętu, problem rozwiązuje wypożyczalnia rowerów.
W ramach tej wycieczki można łączyć kilka atrakcji Kotliny Kłodzkiej, pozwalając na odkrycie uroków Ziemi Kłodzkiej i Dolnego Śląska.
Zieleniec łączy w sobie cztery główne atuty: malownicze krajobrazy, historyczne zabytki, uzdrowiskowy charakter oraz nowoczesną infrastrukturę rowerową. To sprawia, że jest to miejsce, które warto odwiedzić nie tylko indywidualnie, ale rodziną i dziećmi.
Jeśli ten artykuł pomógł Ci zaplanować Twoją rowerową przygodę w Zieleńcu lub zainspirował Cię do odkrycia tego pięknego zakątka Polski, rozważ postawienie mi wirtualnej kawy. Twoje wsparcie pomoże mi tworzyć więcej podobnych przewodników i dzielić się doświadczeniami z kolejnych rowerowych wypraw.
Stawiam kawę.
Plik GPX
Cieszę się, że odwiedzasz mój blog! Jeśli podoba Ci się to, co robię, możesz wesprzeć moją pracę poprzez polski serwis buycoffee.to.
Wszyscy wiemy jak dobrze smakuje poranna, mocna kawa przed tripem :)
Dzięki Twojemu wsparciu będę mógł dalej rozwijać serwis i dostarczać Ci jeszcze więcej inspiracji do aktywnego spędzania czasu!