Jak zabezpieczyć ramę roweru przed uszkodzeniami? Pianka ochronna do roweru. Prosta i tania metoda, która chroni ramę i pozwoli zabezpieczyć rower.
Zabezpieczenie ramy roweru podczas transportu na bagażniku rowerowym czy platformie rowerowej to temat, któremu warto poświęcić chwilę. Niestety skutki złego zabezpieczenia mogą mieć opłakane skutki.
Dlaczego osłona i zabezpieczenie ramy rowerowej jest istotne?
Rowery trailowe tzw. ścieżkowce z agresywną geometrią, rowery enduro i dh łączy jedno - pełne zawieszenie (szerokie widelce) i szeroki rozstaw kół. Przez to bagażnik/platforma na hak do ich przewozu powinna być jak najszersza. Przy rowerach XC, szosowych, gravelach czy trekkingowych problem nie występuje tak często.
Sam zdecydowałem się w 2020 roku na platformę Thule VeloSpace XT3 od Thule. Platforma Thule VeloSpace XT3 mieści spokojnie rowery o szerokim rozstawie kół. Niestety jest na niej dość "ciasno" więc rowery podczas jazdy się stykają. Stąd potrzeba opracowania jak najlepszego zabezpieczenia.
Przy dobrym zabezpieczeniu unikniemy problemów czysto wizualnych, przetarć i uszkodzeń lakieru, uszkodzonego dampera czy uszkodzonej konstrukcji ramy.
Oto przykład możliwości platformy Thule 4 rowery Thule VeloSpace XT3 z dostawką na czwarty rower. Cztery osoby, cztery rowery. Trasa Wrocław - Beskid Sądecki
Możliwości platformy rowerowej Thule VeloSpace XT3 z dostawką na czwarty rower.
Zapobieganie uszkodzeniom.
Prędzej czy później rysy pojawią się na naszym rowerze. Skala zależy oczywiście od stylu jazdy. Ponoć pierwsze rysa boli najbardziej. Potem jest już z górki.
Jednak uszkodzona rama, kierownica, trójkąt czy przetarty lakier to coś, czego chcemy za wszelką ceną uniknąć. Poniżej na zdjęciu widzicie przykład złego zabezpieczenia podczas jazdy i przetarta rama do gołego aluminium w moim Habicie. Wystarczyła trasa Wrocław - Bielsko Biała.
Rama przetarta do gołego aluminium.
Oczywiście teraz, nauczony doświadczeniem, zastosowałbym folię ochronną świeżo po zakupie. Zawsze to dodatkowy element ochrony. Ramę ochronią specjalne naklejki z folii ochronnej. Te nowej generacji mogą znieść naprawdę wiele.
Bezpieczeństwo podczas jazdy.
Uszkodzona rama rowerowa może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy. Nawet drobne uszkodzenia mogą prowadzić do osłabienia struktury ramy.
Ochrona wartości roweru MTB.
Dobrze wiemy, że rower, rama i osprzęt mogą być bardzo kosztowne. Dobre zabezpieczenie ramy podczas transportu pomaga utrzymać wartość roweru poprzez uniknięcie lub minimalizację potencjalnych uszkodzeń, które mogą obniżyć jego wartość rynkową przy odsprzedaży.
Unikanie kosztów naprawy komponentów.
Nawet niewielkie odkształcenia, zarysowanie lub wgniecenia mogą prowadzić do problemów. Np. uszkodzenia dampera.
Kroki do skutecznego zabezpieczenia ramy rowerowej podczas transportu.
Droga do znalezienia odpowiedniego zabezpieczenia była dość wyboista. Na początku sprawdzały się gąbki izolacyjne, pianki izolacyjne na rury i opaski zaciskowe popularnej trytytki.
Pianki i izolacja dość szybko traciły swoje właściwości ochronne. Opaski zaciskowe były łatwe w montażu, ale kłopotliwe przy ściąganiu. Dodatkowo, gdy izolacja nie obejmowała całego elementu roweru lub ramy, mogła prowadzić do przetarć i porysowania lakieru przez opaski zaciskowe.
Co będzie potrzebne?
Potrzebowałem zatem dwóch elementów. Elastycznej pianki, dość szerokiej i elastycznej, aby objąć golenie amortyzatora. Drugim elementem jest opaska, którą można wygodnie zakładać i dementować. Ważne, aby w przeciwieństwie do opasek zaciskowych, była wielokrotnego użytku.
W ten oto sposób trafiłem na pianki zabezpieczające np. krawędzie stołów oraz opaski do porządkowania kabli RTV.
Wśród wielu opcji moją uwagę przykuła ta pianka tzw. bufor zabezpieczający. Idealna opcja. 2 metry długości, 8 cm szerokości i 8 mm grubości. Można wygodnie dopasować sobie długość elementów do swojej ramy. Kolor celowo jaskrawy, aby był dobrze widoczny podczas montażu.
Uniwersalny bufor zabezpieczający 2 m x 80 mm ochrona przed uderzeniami gąbka poduszka zielona TKD7002
Możesz kupić tutaj: Pianka zabezpieczająca MTB
Drugi element to zestaw opasek kablowych. Ważne, aby opasek było dużo i miały różne długości. Inne dla goleni amortyzatora, inna dla elementów wahacza. 30 sztuk, trzy długości - idealnie.
QitinDasen 30 szt. zestaw opasek kablowych, wielokrotnego użytku paski kablowe paski zaciskowe, wielofunkcyjne zapięcie na rzep i pasek, organizer drutu do zarządzania kablami i kablami (3 rozmiary: 20 cm, 30 cm, 40 cm)
Możesz kupić tutaj: Komplet opasek z rzepami
Montaż.
Na samym początku przed montażem na czystym rowerze warto zmierzyć sobie jakie długości pianki będziemy potrzebować, aby zakryć elementy styku roweru narażone na otarcia. Np. najbardziej narażone, tylny trójkąt, widelec, sztyca, dolna rurka małego trójkąta ramy. Przycinamy odpowiednie długości do ochrony ramy.
Z zestawu wybieramy też odpowiednie długości opasek, aby mocno spiąć piankę do roweru.
Zabazpieczenie punktów styku na widelcu i ramie.
Proces ten powtarzamy na drugim rowerze, który będzie przylegał na bagażniku do naszego. Jeśli często jeździmy z grupą znajomych możemy im podarować taki zestaw gąbek z zapięciami. Wystarczy zapamiętać układ rowerów i przy następnym transporcie szybciej pójdzie "załadunek".
Zabezpieczone rowery gotowe do transportu.
Przy powrocie z jazd przed ponownym montażem pianek na ramie warto przeczyścić ramę z błota i kurzu.
Podsumowanie
To rozwiązanie sprawdza się wyśmienicie. Przetestowane na trasie Wrocław - Trutnov Trails. Koszt rozwiązania to około 80 zł. Jest tańsze niż dedykowane osłony rowerowe, uniwersalne, ekologiczne, minimalizuje tarcie, chroni elementy narażone na uszkodzenia i nawet całkiem spoko wygląda.
Linki pomocnicze
Cieszę się, że odwiedzasz mój blog! Jeśli podoba Ci się to, co robię, możesz wesprzeć moją pracę poprzez polski serwis buycoffee.to.
Wszyscy wiemy jak dobrze smakuje poranna, mocna kawa przed tripem :)
Dzięki Twojemu wsparciu będę mógł dalej rozwijać serwis i dostarczać Ci jeszcze więcej inspiracji do aktywnego spędzania czasu!