Jaki uchwyt na telefon do roweru kupić?
Dokładnie to samo pytanie zadawałem sobie pod koniec sezonu rowerowego w 2020 roku. Jeśli szukasz pełnej odpowiedzi na pytanie jaki konkretnie uchwyt na telefon kupić do roweru górskiego, miejskiego, szosowego lub gravela - zapraszam do lektury.
W poszukiwaniu solidnego uchwytu
Jazda na rowerze górskim to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, ale także sposób na poprawę kondycji i zdrowia. Dla wielu z nas smartfon jest pierwszym wyborem jeśli chodzi o nawigację podczas jazdy na rowerze. Stąd poszukiwania solidnego uchwytu.
Na początku podczas jazdy na rowerze korzystałem z podwójnej sakwy rowerowej na ramę roweru kupionej w Decathlonie. Tutaj widać ją na zdjęciu.
Wyprawy trwały najczęściej cały dzień więc dodatkowe miejsce po bokach było jak najbardziej na plus. Dostęp do telefonu był w miarę OK. To rozwiązanie sprawdzało się jednak tylko w lekkim terenie. Techniczne zjazdy, trudniejszy teren i wszystko zaczynało dzwonić. Brak możliwośći regulacji kąta nachylenia i z czasem zaczeła mi przeszkadzać dość niska pozycja telefonu na ramie.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze uchwytu na telefon do roweru?
Po doświadczeniach z sakwą na ramę stwierdziłem, że potrzebuję:
- solidny uchwyt, który zamontuję na kierownicy lub mostku, aby móc szybko spojrzeć na telefon bez odrywania wzorku tak bardzo jak miało to miejsce w przypadku torby na ramę
- najlepiej uchwyt, z którego będę mógł telefon szybko odczepić
- super jeśli dodatkowo uchwyt będzie wodoszczelny
Po przeszukaniu Internetów trafiałem na różne uchwyty. Od tych "na gumkę", gdzie rogi telefonu były zaczepiane do uchwytu po te przykręcane. Nie przekonywały mnie one jednak. Idealnym rozwiązaniem byłby uchwyt z dedykowanym etui do telefonu.
Targetowanie reklam pod kątem zainteresowań zadziałało i w ten oto sposób pewnego dnia na Instagramie wyświetliła mi się reklama Quadlocka.
Jaki uchwyt do roweru mtb, szosy, gravela?
Zobaczyłem reklamę, odwiedziłem stronę i stwierdziłem, że to jest to czego szukam. Zamówiłem uchwyt Quadlock Front Mount. Quadlock to australijska firma, ale prowadzą sprzedaż także w Unii Europejskiej. W 2011 roku uruchomili kampanię na Kickstarterze i wtedy powstał ich pierwszy uchwyt.
Na stronie podczas składania zamówienia możesz wybrać spośród trzech typów mocowania:
- mocowanie na mostku
- mocowanie na kierownicy
- mocowanie na kierownicy pro (szosa)
Możesz wybrać dedykowane etui w zależności od modelu Twojego telefonu. Jeśli Twojego telefonu nie ma na liście możesz wybrać etui uniwersalne.
Dodatkowo możesz zamówić wodoodporny pokrowiec (ponczo). Więc ochrona nie tylko przed deszczem, ale kurzem i błotem w pakiecie.
Do wyboru są jeszcze extrasy takie jak:
- wybór koloru dźwigienki uwalniającej etui z zaczepu
- adapter do GoPro lub dodatkowej lampki rowerowej
Zdecydowałem się na pełen pakiet. Oczywiście nie jest to "okazja cenowa". Uchwyt swoje kosztuje, ale jak się później okazało za kosztem idzie jakość.
Quadlock w akcji
Jakość wykonania uchwytu, zatrzasku, etui i akcesoriów można spokojnie nazwać jakością premium. Mamy wysokiej jakości tworzywa, solidne mocowanie i idealne pasujące etui.
Łatwy montaż uchwytu - ustawiasz kąt nachylenia, blokujesz kluczem imbusowym i gotowe.
Po jakości drugim największym plusem tego uchwytu jest łatwość zaczepiania i odczepiania etui z telefonem. Wystarczy, że naciśniesz dźwigienkę, przekręcić etui i gotowe - możesz zabrać telefon ze sobą.
Na plus jest też fakt, że telefon możesz ustawić w pionie lub poziomie. Z obsługą telefonu tez nie było najmniejszego problemu.
Tutaj możecie zobaczyć jak uchwyt sprawuje się w warunkach bojowych. Telefon idealnie w zasięgu wzroku z łatwością dostępu na postoju.
Uchwyt rowerowy na telefon i kamerę
Jeśli lubisz, tak jak ja, dokumentować wyprawy możesz w bardzo łatwy sposób przekształcić uchwyt w statyw na kamerkę sportową. Na początku mocowałem kamerę na dole, pod telefonem, ale niestety w obiektywnie widać było pancerze. Dlatego jeśli zależało mi na nagraniu ściągałem telefon z uchwytu przekręcałem mocowanie tak, aby mocowanie GoPro było na górze i montowałem kamerkę.
W ten sposób można nagrywać z kierownicy i/lub ściągać kamerkę z mocowania, aby zrobić przebitki z ręki. Widelec w rowerze pełni rolę dodatkowego stabilizatora.
Tutaj możecie zobaczyć filmik zrealizowany tą metodą GoPro Hero 9 Black. Aktualnie najnowsza wersja to GoPro 11. Aktualną ofertę możecie sprawdzić w X-Komie klikając tutaj.
Na filmiku ostatni wypad sezonu 2022 na Trojaka: 72 km, 1250 m przewyższenia, piękna pogoda oraz pętle Orłowiec, Złota, Chwalisław plus Trojak zdobyty po ciemaku.
Jaki uchwyt do roweru z powerbankiem?
Dodatkowe ładowanie zawsze się przyda szczególnie jeśli mamy całodniowe wyprawy, a ładowanie z gniazdka może być utrudnione. Podczas dłuższych wypraw uzupełniłam uchwyt o torbę na ramę Deuter Energy Bag 0,5l i Powerbank Anker PowerCore 5000mAh. Trzeba tylko pamiętać o dodatkowej amortyzacji dla powerbanka jeśli chcemy wjechać w trudniejszy teren.
Uchwyt na telefon do roweru wodoszczelny
Ponczo używałem kilka razy i jak najbardziej spełniło swoje zdanie. Trochę ciężko się je zakłada, ale jak już to zrobimy to porządnie chroni przed deszczem, kurzem i błotem. Co szczególnie ważne - chroni obiektywy na pleckach smartfona.
Podsumowanie
Jeśli chcesz kupić lub podatować komuś w prezencie solidny uchwyt rowerowy to z czystym sumieniem polecam Quadlock. Możesz dowolnie skonfigurować zestaw i wybrać to czego potrzebujesz.
Jeśli lubisz dokumentować wyjazdy lub lubisz nocne jazdy warto rozważyć adapter GoPro. Zamontujesz kamerkę - widelec będzie pełnił dodatkowo funkcję stabilizatora. Dzięki adapterowi zamontujesz też lampkę, lub dowolne inne akcesorium, które ma mocowanie GoPro.
Zaliczyłem kilka wywrotek i większych gleb razem z uchwytem i telefon zawsze zostawał na swoim miejscu. Super jest też to, że szybko możesz telefon ściągnać, aby zapłacić lub (oczywiście) cyknąć fotkę na Insta ;)
Mała niespodzianka na koniec. Zamów Quadlock Front Mount - otrzymasz 10% rabatu na Twoje zamówienie.
Ten post nie jest sponsorowany przez Quadlock ani innego producenta lub sklep internetowy. W artykule znajdują się jedynie linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli dokonasz zakupu przez mój link, otrzymam niewielką prowizję. Dzięki temu mogę kontynuować moją pracę i tworzyć wartościowe treści. Wszystkie linki, które umieszczam w artykułach są sprawdzone oraz oparte na moich doświadczeniach i przekonaniach.
Może Cię również zainteresować
Do pobrania jest wiele darmowych aplikacji na rower np. Strava, Komoot, AllTrails, OsmAndMaps, Locus, Mapy.cz, Maps 3D, BikeGPX czy Trailforks - rowerowy must have na smartfona.Rowerowy niezbędnik - aplikacja Trailforks to rowerowy must have
Gdyby ktoś wybudził mnie w środku nocy i kazał podać najładniejsze trasy rowerowe jakimi jechałem, myślę że w czołówce byłby single track 14-tka w Szklarskiej Porębie. Trasa niezwykle widokowa, nadająca się także dla początkujących i stanowiąca idealną bazę do dalszej eksploracji Gór Izerskich i polsko-czeskiego pogranicza.Single track Szklarska Poręba - trasa nr 14
Rychlebskie ścieżki z Trail-em Dr Wiessnera to kultowa miejscówka. Trasy powstały poprzez rekonstrukcję i adaptację starych ścieżek myśliwskich. Składają się z części północnej i południowej.Černa Voda i Rychlebskie Ścieżki - kultowa miejscówka, którą koniecznie musisz odwiedzić
Cieszę się, że odwiedzasz mój blog! Jeśli podoba Ci się to, co robię, możesz wesprzeć moją pracę poprzez polski serwis buycoffee.to.
Wszyscy wiemy jak dobrze smakuje poranna, mocna kawa przed tripem :)
Dzięki Twojemu wsparciu będę mógł dalej rozwijać serwis i dostarczać Ci jeszcze więcej inspiracji do aktywnego spędzania czasu!