Mycie roweru. Jak umyć i czym czyścić rower?
Warunki pogodowe nie zawsze bywają łaskawe. Od czasu do czasu zdarzy się darmowe SPA z nieskończoną ilością darmowych okładów z błota. Wśród osób lubiących jeździć na rowerach górskich możemy rozróżnić dwie grupy. Mamy "ramowych purystów", którzy narzekają na każde inne warunki pogodowe niż te optymalne. Mamy też osoby, które lubią jak na koniec dnia widać po ramie i całym rowerze, że rower ciężko "pracował".
Warunki na trasie bywają srogie.
Niezależnie od opcji, za którą się opowiadasz nagroda dla naszego bajka jak najbardziej się należy. Po zakończeniu jazd trzeba zabrać się za nagromadzone warstwy "baranka" na ramie.
Jak szybko i efektywnie umyć brudny rower? Dowiesz się z dalszej części tego artykułu, który powstał na bazie własnych doświadczeń i obserwacji.
Przygotowanie do czyszczenia
Jazda zakończona, rower zapakowany na bagażnik i powstaje dylemat. Umyć rower jeszcze dzisiaj czy zrobić to jutro czyt. w ciągu najbliższych kilku dni. Prokrastynacji mówimy stanowczo nie. Choć czasem się nie chce, warto umyć rower jeszcze tego samego dnia.
Na zdjęciu pozostałości po weekendowych enduro jazdach w Rudawach Janowickich.
Czym myć rower? Długo szukałem środków do mycia roweru, które pozwolą mi szybko i skutecznie przywrócić jego początkową świetność. Osobiście korzystam z produktów Muc-Off.
Jako ciekawostka - firma Muc-Off, a konkretniej Rex i Marilyn Trimnell zaprojektowali i stworzyli pierwszy na świecie widelec rowerowy z podwójną koroną i najlżejsze na świecie końcówki kierownicy. Rex, który miał obsesję na punkcie szczegółów był nieustannie sfrustrowany tym, ile czasu zajmowało mu umycie roweru. Tak powstał charakterystyczny różowy płyn, który czyni cuda. Szczerze polecam ich całą linię produktową.
Przygotowujemy zatem niezbędne narzędzia: dostęp do bieżącej wody, wąż ogrodowy z regulowanym zraszaczem, miękką szczotkę i szybko działający środek czyszczący do roweru Muc-Off Bike Cleaner. Płyn można kupić także w sieci Decathlon.
Muc-Off Soft Washing Brush - miękka szczotka
Muc-Off Bike Cleaner - płyn do mycia roweru
Środek usuwa brud, piasek, zanieczyszczenia drogowe, błoto owady i tłuste zabrudzenia, tak aby cały rower lśnił czystością. Jest bezpieczny dla ram, widelców, łożysk sterowych, amortyzatorów, owiewek, prętów, chwytów, siedzeń silników, punków obrotu, pancerzy, aluminium, anodyzowanego metalu, farb, chromu, włókna węglowego, stali, felg, kół, szprych, piast, hamulców tarczowych, części zawieszenia, tworzyw sztucznych, kompozytów, naklejek, gumy itp.
To wersja minimum. Warto ten zestaw rozszerzyć o miękką gąbkę, szczotkę do kasety i łańcucha, płyn do mycia napędu drivetrain cleaner, odtłuszczacz do tarcz Disck Brake Cleaner oraz szmatkę/czyściwo do osuszania łańcucha. Wszystkie przybory do mycia najlepiej przechowywać w specjalnym wiaderku. Muc-Off oferuje zestawy akcesoriów razem ze środkami czyszczącymi. Przeczytasz o nich w dalszej części tekstu.
Muc-Off Expanding Microcell Sponge - miękka gąbka
Muc-Off Claw Brush - szczotka do kasety i łańcucha
Muc-Off Drivetrain Cleaner - płyn do mycia napędu
Muc-Off Disc Brake Cleaner - odtłuszczacz do tarcz hamulcowych
Idealnie jeśli mamy dostęp do ogródka i możemy zorganizować sobie wszystko we własnym zakresie. Alternatywnie jeśli przy trasach są dostępne myjki rowerowe warto z nich skorzystać. Możemy użyć przenośnej myjki akumulatorowej Karcher, myjki ciśnieniowej Muc-Off lub zaopatrzyć się w ciśnieniową myjkę ręczną.
Kärcher OC 3 - myjka rowerowa akumulatorowa
Muc-Off Pressure Wahser - myjka ciśnienowa
Niezależnie od tego jaką opcję wybierzmy zawsze powinniśmy zwracać na ciśnienie strumienia wody. Nie może być za mocne. O myjni bezdotykowej przeczytasz w dalszej części artykułu.
Myjka Muc-Off w akcji.
Czyszczenie ramy i zawieszenia
Nie żałujemy bike cleanera.
Miękka szczotka i gąbka to przyjaciele Twojej ramy. Mycie roweru zaczynamy od spłukania/namoczenia roweru wodą. Najlepiej korzystać z wody pod niskim ciśnieniem i ustawić zraszacz na tzw. mgiełkę. Spłukujemy rower od góry do dołu zaczynając od kierownicy, ramy, siodełka, zawieszenia, amortyzatorów, napędu oraz kół. Czekamy chwilę aż brud namoknie. Sięgamy po płyn do mycia roweru. Spryskujemy cały rower i czekamy od 3 do 5 minut aż środek zacznie działać. Spłukujemy środek dużą ilością wody. Zalegające błoto możemy doczyścić miękką szczotką i/lub specjalną gąbką, aby usunąć dokładnie zabrudzenia z ramy.
MOCC - czyli Muc-Off czyni cuda. Tak wygląda rama wyłącznie po spłukaniu bez użycia szczotki.
Czyszczenie kół i opon
Kołom też należy przyrócić dawną świetność.
Koła i opony możemy ponownie spryskać środkiem do mycia roweru. Czekamy chwilę i możemy wspomóc się miękką szczotką. Czyścimy szczotką obręcze oraz zewnętrzne części opon. Na koniec czyścimy bieżnik. Po zakończeniu płuczemy.
Czyszczenie kasety i napędu
Szotka do kasety łancucha jest wyposażona w zagięcie na koću, które przydaje się przy szczyszczeniu wózka.
Do czyszczenia i odtłuszczenia napędu warto użyć dedykowanego środka czyszczącego przeznaczonego typowo do napędu. Długo szukałem środka, z którego byłbym w 100% zadowolony. drivetrain cleaner czyni cuda. Czyści, odtłuszcza i usuwa stary smar z kasety. Warto wspomóc się szczotką do kasety i szczotką do czyszczenia łańcucha. Specjalne szczotki pomogą także w czyszczeniu przerzutek. Pozwolą one dotrzeć do każdego zakamarka.
Czyszczenie tarcz hamulcowych
Przy myciu roweru trzeba uważać, aby nie zabrudzić tarcz i klocków hamulcowych. Spłukujemy rower zawsze od strony tarcz hamulcowych. Nigdy od strony napędu. Minimalizujemy w ten sposób prawdopodobieństwo przeniesienia zabrudzeń na strony napędu na tarcze i klocki hamulcowe. Po zakończeniu mycia warto użyć odtłuszczacza do tarcz hamulcowych. Psikamy środkiem na tarcze, czekamy chwilę aż wyschnie i przecieramy tarczę suchą ściereczką lub niepylącym czyściwem.
Suszenie i konserwacja
Po zakończeniu mycia warto odstawić rower do wyschnięcia lub usunąć nadmiar wody i zacieki ściereczką z mikrobibry. Używając szmatki lub czyściwa przecieramy łańcuch do sucha.
Tutaj mogę polecić mocne, chłonne i wytrzymałe ściereczki w rolce Vileda Quick 'n Dry do szybkiego, łatwego wycierania na mokro bez pozostawiania kłaczków.
Na koniec konserwujemy łańcuch nakładając nową porcję smaru. Można pokusić się także o użycie środka do nabłyszczania ramy. Trzeba jednak uważać, aby takim środkiem nie zabrudzić tarcz i klocków hamulcowych.
Mycie roweru myjką ciśnieniową na myjni bezdotykowej
Czy można myć rower na myjni samochodowej? Tak, jest to możliwe, ale należy zachować szczególną ostrożność i uważać na kilka istotnych rzeczy.
- Przede wszystkim rower należy ustawić stabilnie.
- Z programu na myjni należy ustawić spłukiwanie czystą wodą. Nie używamy chemii przeznaczonej do mycia aut. Nie korzystamy z programów typu: aktywna piana. Nie spłukujemy roweru z bliska wysokim ciśnieniem. Wysokie ciśnienie może uszkodzić uszczelki, wypłukiwać stałe smary, wypłukać smar ze sterów czy suportu. Może też uszkodzić osprzęt lub malowanie ramy.
- Najlepiej spłukać rower wodą z dużej odległości. Nacisnąć przycisk stop na myjni. Spryskać rower środkiem do mycia. Odczekać chwilę. Następnie spłukać rower wodą. Jeśli błoto i zabrudzenia nadal będą widoczne proces można powtórzyć i wspomóc się miękką szczotką. Usuniemy w ten sposób większe zabrudzenia.
- Resztę będziemy mogli doczyścić w domu.
- W domu warto rozłożyć sobie specjalną matę po rower.
- Niektóre sieci myjni bezdotykowych oferują już wybór programu niskiego ciśnienia.
Zestawy do mycia roweru
Na rynku dostępne są specjalne zestawy do mycia roweru. Dostajemy w jednym pakiecie wszystkie niezbędne elementy. Takie zestawy mogą też posłużyć jakie idealny prezent dla pasjonata kolarstwa górskiego.
Muc-Off Ultimate Bicycle Cleaning Kit - zestaw do czyszczenia roweru
Muc-Off Premium Brush Kit - zestaw szczotek do czyszczenia roweru
Koncentrat środka czyszczącego
Gdy pierwszy raz kupujemy środek czyszczący Muc-Off kupujemy butelkę z atomizerem. Do wykorzystaniu środka warto zakupić koncentrat, który z jednego litra koncentratu pozwala nam przygotować 4 litry środka.
Muc-Off Bike Cleaner - koncentrat płynu do mycia roweru
Mata pod rower
Dopieszczanie czyszczenie można dokończyć w mieszkaniu/domu. Warto zabezpieczyć podłogę/posadzkę specjalną matą serwisową pod rower. Drugie połówki będą zachwycone.
Muc-Off Bike Mat - mata serwisowa pod rower
Podsumowanie
Zdecydowanie warto dokładnie umyć cały rower świeżo po zakończonych jazdach. Przy dobrej organizacji mycie roweru zajmie dosłownie kilka minut. Odpowiednie czyszczenie roweru wydłuży żywotność podzespołów. Po każdym myciu warto sprawdzić pracę przerzutek, smarowanie łańcucha, stopień wyciągnięcia łańcucha (polecam specjalny klucz - przymiar miernik zużycia łańcucha Park Tool) oraz pracę hamulców. Czysty rower z pewnością odwdzięczy się bezproblemową pracą podczas kolejnych wyjazdów w góry.
Po wszystkich czynnościach serwisowych można wracać na traski.
Cieszę się, że odwiedzasz mój blog! Jeśli podoba Ci się to, co robię, możesz wesprzeć moją pracę poprzez polski serwis buycoffee.to.
Wszyscy wiemy jak dobrze smakuje poranna, mocna kawa przed tripem :)
Dzięki Twojemu wsparciu będę mógł dalej rozwijać serwis i dostarczać Ci jeszcze więcej inspiracji do aktywnego spędzania czasu!