Izerski klasyk - trasy rowerowe Góry Izerskie
Gdzie na rower w Polsce i na Dolnym Śląsku?
Jeśli szukasz jednej z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce znajdziesz ją na Dolnym Śląsku w Górach Izerskich, w Rowerowej Krainie.
To Izerski klasyk - połączenie single tracka nr 14, fragmentu Izerskiej Pętli, Trasy Doliny Izery, niebieskiego szlaku Szklarska Poręba - Piechowice, zielonego szlaku Rozdroże Izerskie - Pielgrzymy oraz Głównego Szklaku Sudeckiego. Trasa charakteryzuje się różnorodnością krajobrazów i bogactwem przyrodniczym.
Zachwyca o każdej porze roku. Wiosną gdy wszystko budzi się do życia. Latem, gdy można delektować się ciepłem i zachodami słońce. Jesienią, gdy Izery oferują festiwal kolorów.
Wspólnie ze znajomymi często organizujemy foto-tripa właśnie na tej trasie. Cała pętla oferuję mnóstwo ciekawych, "fotogenicznych" miejsc.
Trasa rowerowa
Trasa jest pętlą. Długość trasy to około 44 km ze wzrostem wysokości 745 m. Z przystankami na zdjęcia, podziwianie widoków oraz przerwą na posiłek trasa zajmuje około 6 godzin. Można ją uznać za trasę całodniową. Końcówka trasy to zjazd do Szklarskiej Poręby o długości około 8 km. Rower górski gotowy? Ruszamy!
Warunki pogodowe nie zawsze bywają łaskawe. Od czasu do czasu zdarzy się darmowe SPA z nieskończoną ilością darmowych okładów z błota. Jak szybko i efektywnie umyć brudny rower? Dowiesz się z dalszej części tego artykułu, który powstał na bazie własnych doświadczeń i obserwacji.Mycie roweru. Jak umyć i czym czyścić rower?
Szklarska Poręba
Bazą dla trasy jest Single track nr 14, o którym więcej możesz przeczytać tutaj. Startujemy z dworca kolejowego Szklarska Poręba Górna. Kierujemy się w ulicą Wolności, następnie Oficerską i jedziemy brukiem aż do krzyżówki z Głównym Szlakiem Sudeckim. Następnie kontynuujemy płytami do góry wzdłuż czerwonego szlaku. Po wjechaniu do lasu nie jedziemy dalej czerwonym stromo do góry, ale odbijamy lekko w lewo i jedziemy przyjemnie dzikim singlem. Dojeżdżamy do szutru i kontynuujemy, aż po lewej stronie pojawi się znak wjazdu na 14-tkę (sekcja 5).
Po przejechaniu sekcji 5 kontynuujemy jazdę dalej do wjazdu na sekcję nr 6.
Następnie dojeżdżamy do asfaltu i kontynuujemy podróż wzdłuż rzeki Kamienna w stronę Jakuszyc.
Koniecznie zorganizuje sobie przystanek w tajemnym miejscu przy rzece tuż za torami po lewej stornie.
To idealne miejsce na zdjęcia. Przy pełnym słońcu zobaczycie niesamowite kolory. Dodatkowo w upalne dni to świetne miejsce by się ochłodzić.
Po chwili odpoczynku ruszamy na sekcję 7, czyli podjazd do Jakuszyc. Kilka mocniejszych agrafek, ale podjazd jest bardzo przyjemny.
Góry Izerskie
Witamy w Górach Izerskich, Taki szyld powinniście zobaczyć po prawej stronie.
Zobaczcie Góry Izerskie na nagraniu.
Góry Izerskie i okolice to idealne miejsce dla fanów górskich wycieczek rowerowych, ze względu na swoje szlaki rowerowe o różnym stopniu trudności. Zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych rowerzystów.
My wyjeżdżamy z singla i tu następuje zmiana wobec klasycznej jazdy samą 14-tką opisanej tutaj.
Teraz dojeżdżamy do drogi głównej - Szosy Czeskiej i jedziemy asfaltem w stronę Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej. Mijamy Gospodę Graniczną Bombaj i gdy zobaczymy parking po prawej stronie możemy zjechać z asfaltu. Przejeżdżamy przez tory i kierujemy się prosto. Nie odbijamy w prawo na szlaki niebieski, zielony, czerwony.
Przed nami podjazd drogą szutrową na Samolot.
Następnie czka nas przyjemny zjazd z Samolotu. Można zjeżdżać cały czas drogą szutrową, ale jest też dostępny dziki singiel usłany korzeniami jeśli ktoś lubi jazdę enduro - mocno polecam. Aby się na niego dostać wystarczy jechać nie odbijać w do rzeki Płonka lecz jechać prosto (jest zaznaczony na Mapy.cz). Szczegółową mapę zobaczysz poniżej.
Dojeżdżamy do końca zjazdu, kierujemy się w prawo, aby przejechać przez mostek i za mostkiem ostro w lewo jest skrót do schroniska górskiego - Stacji Turystycznej Orle.
Schronisko - Stacja Turystyczna Orle
Tutaj również można zorganizować sobie małą przerwę, uzupełnić płyny, wrzucić coś na ząb lub w chłodniejsze dni zagrzać się przy ognisku lub kominku wewnątrz budynku.
Izera
Kierujemy się dalej wzdłuż Izery w stronę Hali Izerskiej, Chatki Górzystów oraz Rezerwatu Torfowiska Doliny Izery.
Samej Izery jeszcze nie widać, ale jadąc chwilę za moment po lewej stronie zobaczycie ją w całej okazałości.
Tu koniecznie musicie się zatrzymać na moment by podziwiać widok.
Jagnięcy Potok
Po drodze do Chatki Górzystów przejedziecie także przez malowniczo położony mostek na Jagnięcym Potokiem.
Chatka Górzystów i kultowe naleśniki
Około 22 kilometry za nami. Prawie idealnie w połowie drogi czas na przerwę czyli kultowe biszkoptowe naleśniki na słodko w schronisku Chatka Górzystów. To miejsce jest bardzo popularne w sezonie. Niech nie zniechęci Was długa kolejka. Naprawdę warto poczekać na te wyśmienite naleśniki.
Na zdjęciu kultowe naleśniki. Na słodko, ale można także zamówić wersję na słono :)
Odpoczniecie, nacieszycie się pięknymi widokami oraz zapamiętacie smak pysznych naleśników. To doskonałe miejsce na krótki postój, zanim ruszycie niebieskim szlakiem w stronę Kopalni Kwarcu Stanisław.
Niebieski szlak
Była naleśnikowa nagroda. Teraz czas na trochę pracy na niebieskim szklaku. Wracamy w stronę Jagnięcego Potoku tylko na skrzyżowaniu odbijamy do lasu na niebieski szlak. Jedziemy nim cały czas aż zobaczymy po lewej stronie kładki.
Prowadzą one niebieskim szklakiem w stronę Izerskich Garbów i nieczynnej Kopalni Kwarcu Stanisław. Czeka nas momentami techniczny podjazd z malowniczo położoną ławeczką mniej więcej w połowie podjazdu.
Jeśli kładki są mokre lub nawet wilgotne trzeba zachować szczególną uwagę. Kładki mogą być wówczas niesamowicie śliskie przez co zdradliwe.
Sekcja po korzeniach da masę frajdy osobom lubiących techniczne podjazdy. Trudniejsze sekcje można jednak bez problemu objechać.
Wyjeżdżamy do drogi szutrowej i kontynuujemy niebieskim szklakiem aż do Rozdroża pod Cichą Równiną. Na tej krzyżówce odbijamy w lewo i kontynuujemy asfaltem oraz niebieskim szlakiem cały czas prosto aż do wiaty odpoczynkowej.
Jako ciekawostka - na szczycie podjazdu niedaleko wiaty znajduje się wyjazd z "klasycznej" 14-tki.
Możemy chwilę odpocząć i ruszyć dalej w stronę nieczynnej Kopalni Kwarcu Stanisław - najwyżej położonego kamieniołomu w Polsce.
Kopalnia Kwarcu Stanisław
Warto objechać Izerskie Garby i zobaczyć nieczynną kopalnię kwarcu z bliska.
Zjazd singlem lub zjazd enduro
Teraz mamy do wyboru dwie opcje. Jeśli ktoś lubi jeździć enduro może zjechać z kopalni czerwonym szlakiem - Głównym Szlakiem Sudeckim - przez Zwalisko. Wyborne sekcje korzeni i wymagający kamienny zjazd jest do dyspozycji. Następnie kontynuujemy szlakiem prosto aż do Wysokiego Kamienia.
Wersja singlowa, znacznie łatwiejsza, to zjazd do drogi szutrowej na Szklarską Drogę i kontynuowanie w stronę Wysokiego Kamienia. Po dłuższym fragmencie szutru po lewej stornie zobaczycie wjazd na sekcję 3 14-tki. To 1 km podjazdu pod Wysoki Kamień.
Wysoki Kamień
Koniecznie wdrapcie się po kamiennej ścieżce na Wysoki Kamień. To wyjątkowe miejsce z fenomenalnym widokiem na panoramę Karkonoszy. Więcej o Wysokim Kamieniu dowiecie się z tutaj.
Single track 14
Po pracy należy się nagroda. Przygoda z Izerskim Klasykiem powoli się kończy, ale teraz najlepsze - zjazd. Sekcja 4 składa się z dwóch części. Pierwsza z nich - do Głównego Szlaku Sudeckiego zawiera kilka ostrych agrafek, ale mimo to daje sporo frajdy. Dodatkowo w pierwszej części wyeksponowany jest klif z pięknym widokiem. Druga część jest jeszcze lepsza, szybsza i można złapać fajne flow.
Fragment zjazdu single trackiem nr 14.
Hutnicza Górka
Po przejechaniu sekcji 4 dojeżdżamy do asfaltu. Kontynuujemy nim jazdę, aby odbić pierwszym skrętem ostro w lewo. Jedziemy przyjemnie w dół aż do końca płyt. Na dworzec możemy wrócić brukiem lub czerwonym szklakiem przez Hutniczą Górkę.
Aby dostać się na czerwony szklak po zjechaniu z płyt skręcamy w lewo i od razu w prawo. Jedziemy pod las i po prawej stronie na drzewach zobaczymy symbole czerwonego szklaku.
Na zjeździe przez Hutniczą Górkę znajduje się też kamienny drop, na który trzeba zwrócić uwagę.
Należy też zachować ostrożność ze względu na pieszych turystów.
Mapa singlowa - bez sekcji enduro
Kliknij w mapę, aby zobaczyć szczegóły trasy.
Mapa z sekcjami enduro
Kliknij w mapę, aby zobaczyć szczegóły trasy.
Nocleg
Jesienny Foto-Trip
Jeszcze na chwilę przed posumowaniem możesz zobaczyć jak ta trasa w wersji enduro prezentuje się na jesień. Poniżej nagranie z naszego ostatatniego Jesiennego Foto-Tripa po Izerskim Klasyku.
Podsumowanie
Izerski klasyk to 44 kilometrowa trasa od dworca kolejowego Szklarska Poręba Górna przez Single track nr 14 do Jakuszyc wzbogacona o fragment do schroniska Orle przez Samolot (z enduro fragmentem przez las). Krótki przystanek przy Orle i dalej do Chatki Górzystów na naleśniki. Mimo "naleśnikowych szczytów" warto stanąć w kolejce. Powrót przez Kopalnię Stanisław, Zwalisko lub singlem na Wysoki Kamień.
Na koniec emocjonujący zjazd 14-tką i Hutniczą Górką do parkingu.
Izery są niesamowite o każdej porze roku. Ta trasa to Izerski klasyk. Zakochasz się w tej trasie. To pewne :)
Może Cię również zainteresować
Ścieżki MTB dla wszystkich w Krainie Wygasłych Wulkanów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Od łatwych tras dla rodzin z dziećmi przez szybkie flow po techniczne sekcje. Do tego wieże widokowe, pomniki przyrody, ciekawe inicjatywy dla turystów i oczywiście wygasłe wulkany.Kaczawskie Single Tracki w Krainie Wygasłych Wulkanów - trasy rowerowe MTB dla każdego
Enduro Trails Bielsko Biała to kompleks górskich ścieżek rowerowych enduro czyli jednokierunkowych równych, utwardzonych, mieszanych lub też naturalnych, jednokierunkowych tras rowerowych - singletracków. Znajdziemy tu trasy dla początkujących kolarzy górskich, trasy dla średnio-zaawansowanych rowerzystów, trasy dla zaawansowanych oraz trasy dla ekspertów w dziedzinie technicznej jazdy górskiej.Ścieżki rowerowe Enduro Trails Bielsko-Biała
Liczba kradzieży rośnie. Warto rozważyć zakup ubezpieczenia roweru i przy okazji ubezpieczenia OC oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków NNW.Ubezpieczenie roweru od kradzieży - dlaczego jest to ważne i na co zwrócić uwagę?
Jeśli lubisz dłuuugie zjazdy i jednocześnie trochę się zmęczyć na podjeździe Złota Ósemka to coś dla Ciebie. Trasa idealna na jeden dzień.Złota Ósemka - pętla Złoty Stok i pętla Orłowiec - Singletrack Glacensis
Cieszę się, że odwiedzasz mój blog! Jeśli podoba Ci się to, co robię, możesz wesprzeć moją pracę poprzez polski serwis buycoffee.to.
Wszyscy wiemy jak dobrze smakuje poranna, mocna kawa przed tripem :)
Dzięki Twojemu wsparciu będę mógł dalej rozwijać serwis i dostarczać Ci jeszcze więcej inspiracji do aktywnego spędzania czasu!