Jaki plecak na rower MTB wybrać?
Góry, widoki i natura. Jazda na rowerze górskim to fantastyczne doświadczenie. Pokonywanie kilometrów na górskich szklakach to świetna forma spędzania wolnego czasu. Jednak aby było to możliwe w bezstresowy sposób trzeba ze sobą zabrać kilka rzeczy. Tu z pomocą przychodzi plecak.
Jeśli przy tak szerokim wyborze plecaków online nie wiesz na jaki plecak się zdecydować, mam nadzieję, że mój post pomoże Ci w podjęciu decyzji.
Plecak na rower MTB - jak dokonać wyboru?
Tylko jaki plecak na rower MTB wybrać? Plecak rowerowy powinien być dość pojemny, aby pomieścić całe niezbędne wyposażenie m.in. narzędzia, zapasową dętkę/mleko, apteczkę, jedzenie oraz wodę . Powinien mieć solidny system nośny, zapewnić odpowiednią wentylację, komfort i być wyposażony w pas biodrowy, bukłak oraz pokrowiec na gorsze warunki pogodowe. Przy wyborze, drugiego po kasku, ważnego akcesorium warto wziąć pod uwagę także własne preferencje i sprawdzić na czym nam najbardziej zależy. Warto wziąć też pod uwagę styl naszej jazdy.
Na co zwrócić uwagę wybierając plecak MTB?
Na bazie własnych doświadczeń przedstawię Ci moją drogę w wyborze plecaka.
Pierwszy plecak rowerowy
Pierwszy plecak jaki kupiłem, gdy na szybko potrzebowałem plecaka na wyjazd, to ówczesny odpowiednik plecaka turystycznego: Quechua Arpenaz NH100 20 litrów. Nie był to typowy plecak rowerowy, ale na krótkim dystansie i w lekkim terenie spełniał swoje podstawowe zdanie. Posiadał nawet regulowane zapięcie na wysokości klatki piersiowej, zapinaną przegródkę na klucze, zewnętrzną kieszeń i dwa mocowania z elastycznej siatki. Plecak pojeździł ze mną krótko, ale został na stanie i sprawdza się np. podczas pieszych wędrówek.
Pierwszy plecak podczas pierwszych jazd i dzielny Kross Level 2.0 :)
Z racji tego, że był to podstawowy, uniwersalny plecak Quechua Arpenaz NH100 20 litrów nie nadawał się na dłuższe wyprawy. Chciałem podnieść komfort jazdy. Zacząłem się rozglądać za nowym akcesorium - wygodnym plecakiem. Ponownie wybór padł na Decathlon, która ma w swojej ofercie plecaki sportowe.
Plecak na rower górski
Kolejnym krokiem był zakup plecaka dedykowanego do jazdy na rowerze górskim. Zależało mi na plecaku, który będzie miał odpowiednią ilość przegródek, kieszeni i przestrzeń na bukłak.
Wybór padł na: Plecak z bukłakiem na rower MTB Rockrider ST 900 12 l/2 l wody. Przekonały mnie regularne kształty, solidny pas biodrowy, możliwość regulacji oraz duża ilość przegródek i kieszeni. Do tego pokrowiec na gorsze warunki atmosferyczne i bukłak na wodę w pakiecie.
Mimo średniej pojemności był niezwykle "ustawny" i można było zabrać ze sobą bardzo dużo akcesoriów.
Plecak spisywał się świetnie podczas całodniowych wycieczek w góry w chłodniejsze dni. Problem pojawiał się jednak w cieplejsze dni. Tu właśnie do głosu dochodzą indywidualne preferencje, o których wspomniałem wcześniej. W moim przypadku ciepłe i upalne dni plecak nie zapewniał mi dostatecznej wentylacji. Miłem wrażenie, że ciepło z pleców nie jest sprawnie odprowadzane.
Zacząłem się rozglądać za plecakiem zapewniającym lepszą wentylację, ale Plecak z bukłakiem na rower MTB Rockrider ST 900 12 l/2 l wody jest jak najbardziej godny rozważenia.
Wentylacja przede wszystkim i plecak rowerowy z bukłakiem
Zrobiłem internetowy resaerch, przejrzałem testy na Youtube i znalazłem wszechstronny plecak z nowoczesnymi systemami - Deuter Race EXP Air 14+3.
Deuter produkuje dobrej jakości plecaki, a ten plecak dodatkowo potrafi sprawnie wentylować. To przede wszystkim zasługa systemu Deuter AirComfort, który zapewnia maksimum wentylacji. Posiada sprężysty rdzeń, a tył plecaka tworzy przestrzeń wentylacyjną pomiędzy strukturą nośną a plecami. Dzięki temu wilgotne powietrze może swobodnie odparowywać.
Pas biodrowy jak i pasy na ramiona są wykonane z siatki przepuszczającej powietrze.
Przegródki na akcesoria, miejsce na przypięcie okularów, odblaskowe elementy, w wewnętrznej części plecaka miejsce na bukłak do 3l razem z mocowaniami do prowadzenia rurki. Do tego osłona przeciwdeszczowa i możliwość regulowania pojemności plecaka przez specjalny zamek. Możemy zwiększyć pojemność o dodatkowe 3 litry na bagaż.
Używam tego plecaka od 2020 roku i sprawuje się fantastycznie. Także w ciepłe i upalne dni. Czuć dodatkową wentylację i korzystając z niego nie miałem uczucia przegrzania. Fajną funkcją jest możliwość regulacji pojemności. Dłuższa wyprawa? Nie ma problemu - rozpinasz zamek i masz dodatkową pojemność. Oczywiście wygięty, elastyczny stelaż powoduje, że plecak nie ma aż tak regularnych kształtów i nie jest tak łatwo "ustawny". Jednak jeśli dobrze przemyśli się kolejność pakowania spokojnie wystarczy na całodniowy wypad w góry.
Apteczka, zapasowa dętka lub mleko, pompka, narzędzia, dron, kurtka przeciwdeszczowa, jedzenie i 3l wody w bukłaku - bez najmniejszego problemu. Do tego wentylacja - prawdziwy TOP - polecam.
Do plecaka trzeba jeszcze dokupić bukłak. I tu ciekawostka. Deuter sprzedaje bukłaki, ale tak naprawdę produkuje je dla nich izraelska firma Source, która specjalizuje się tworzeniu najwyższej jakości sprzętu outdoorowego. Source ma również oddział Source Tactical Gear, który produkuje sprzęt dla wojska. Ich bukłaki to poziom premium. Idealny smak wody, brak przykrego zapachu. Jeśli bukłak - to tylko od Source.
Sprawdź cenę Deuter Race EXP Air 14+3 na Allegro.
Na koniec od Deuter Race EXP Air 14+3 przechodzimy do ostatniego ogniwa plecakowej ewolucji czyli do nerki.
Nerka z bukłakiem = funkcjonalność
Plecak sprawdza się podczas dłuższej jazdy, całodniowych wypraw all-mountain i enduro gdzie jedziemy najczęściej na długie trasy i powrót do punktu początkowego w przypadku awarii nie jest łatwy.
Sytuacja zmienia się jednak jeśli jeździmy po trasach, które są mniejszymi pętlami lub mamy blisko trailcentrum np. Trutnov, Rychleby czy Singltrek pod Smrkem.
O nerce zacząłem myśleć pod koniec ostatniego sezonu. Coraz częściej zdarzało mi się jeździć techniczne sekcje i przy szybszej jeździe plecak trochę ciążył.
Kolejny research, Internety i Youtube. Po obejrzeniu testów wybór padł na: Source Hipster Ultra Hydration Belt - nerkę wyposażoną w bukłak.
Nerka to wygodne rozwiązanie i prawdziwy game changer.
Sprawdź cenę Source Hipster Ultra Hydration Belt na Allegro.
Zalety nerki
- Całkowicie odpada problem wentylacji pleców. Plecy odsłonięte idealnie odprowadzają ciepło.
- Swoboda ruchów i lepszy balans ciałem.
- Minimalizujesz i ściągasz obciążenie z pleców czy kieszeni. Możesz skupić się na jeździe.
- Łatwo dostępne kieszenie na pasie biodrowym lub do głównej kieszeni po przekręceniu nerki na postoju.
- Możliwość zamontowania bukłaka z wodą i zabrania 1,5 litra płynów.
- Możesz spakować najpotrzebniejsze rzeczy.
Na zjazdy i krótsze trasy nerka jest idealna. Zaliczam ją do tych akcesoriów rowerowych, które znacząco zwiększają komfort jazdy.
Source Hipster Ultra Hydration Belt posiada 3,5 litra pojemności plus bukłak 1,5l, 2 komory, regulowany pas biodrowy z dodatkowymi kieszonkami i magnetyczny uchwyt na ustnik.
Do nerki spokojnie można zapakować niezbędne akcesoria i wodę. Dodatkowo można zwinąć kurtkę przeciwwiatrową lub przeciwdeszczową i umieścić ją między kieszeniami a klapą.
Dodatkowe pasy pozwalają "ściągnąć" dodatkowo nerkę, aby jeszcze lepiej przylegała do ciała.
Nerka pozostaje stabilna i pozwala jeszcze bardziej delektować się jazdą szczególnie podczas szybkich zjazdów.
Gorąco polecam dla osób, które cenią swój komfort. Nerka przyda się do pokonywania kolejnych kilometrów i warto ją stosować zamiennie z plecakiem.
Podsumowanie
Przy wyborze odpowiedniego plecaka warto kierować się własnymi preferencjami. Dla mnie kluczowa była wentylacja dlatego wybrałem Deuter Race EXP Air 14+3, dobrej jakości, wszechstronny plecak. Nie chciałem decydować się na większe plecaki. Regulacja pojemności, niby drobiazg, a jakże przydatny.
Stosuję go zamiennie z nerką Source Hipster Ultra Hydration Belt .
Przy wyborze plecaka rowerowego MTB zwróć uwagę na dopasowanie, rozmiar plecaka, pojemność plecaka, system nośny plecaka rozkładający ciężar, wentylację, kieszenie, przegrody, odporność na opady i zmieniające się warunki atmosferyczne, elementy odblaskowe i funkcjonalność. Sprawdź też czy będzie możliwe zabranie najpotrzebniejszych rzeczy.
Może Cię również zainteresować
Jazda na rowerze górskim to nie tylko sposób na spędzanie wolnego czasu, ale także sposób na poprawę kondycji i zdrowia. Dla wielu z nas smartfon jest pierwszym wyborem jeśli chodzi o nawigację podczas jazdy na rowerze. Stąd poszukiwania solidnego uchwytu.Jaki uchwyt na telefon do roweru kupić?
Do pobrania jest wiele darmowych aplikacji na rower np. Strava, Komoot, AllTrails, OsmAndMaps, Locus, Mapy.cz, Maps 3D, BikeGPX czy Trailforks - rowerowy must have na smartfona.Rowerowy niezbędnik - aplikacja Trailforks to rowerowy must have
Gdyby ktoś wybudził mnie w środku nocy i kazał podać najładniejsze trasy rowerowe jakimi jechałem, myślę że w czołówce byłby single track 14-tka w Szklarskiej Porębie. Trasa niezwykle widokowa, nadająca się także dla początkujących i stanowiąca idealną bazę do dalszej eksploracji Gór Izerskich i polsko-czeskiego pogranicza.Single track Szklarska Poręba - trasa nr 14
Cieszę się, że odwiedzasz mój blog! Jeśli podoba Ci się to, co robię, możesz wesprzeć moją pracę poprzez polski serwis buycoffee.to.
Wszyscy wiemy jak dobrze smakuje poranna, mocna kawa przed tripem :)
Dzięki Twojemu wsparciu będę mógł dalej rozwijać serwis i dostarczać Ci jeszcze więcej inspiracji do aktywnego spędzania czasu!